top of page

Zeytinyağı ve Limon Suyu İçmenin 11 Sağlık Faydası


Zeytinyağı ve limon suyu lezzetli bir salata sosu gibi görünebilir ancak sağlığınıza fayda sağlayabilecek güçlü bir karışımdır. Birçok insan bu kombinasyonun ne kadar sağlıklı olduğunu ve günlük rutininize eklemenin faydalarını fark etmez. Zeytinyağı ve limon suyu içmenin sağlık yararları kilo vermenize, vücudunuzu detoksifiye etmenize, hastalıklara karşı korumanıza ve cilt tonunuzu iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Akdeniz diyetinde saf zeytinyağı ve limon suyu önemli bir rol oynar. Zeytinler Akdeniz bölgesine özgüdür. İlk yetiştirilen meyvelerden biriydi. Zeytinyağı tekli doymamış yağdır, bu nedenle birçok sağlık yararı vardır. Limon gibi turunçgiller ise C vitamini ve diğer sağlıklı besinlerle doludur.

Saf zeytinyağının sayısız sağlık yararlarını detaylandıran çok sayıda bilimsel kanıt bulunmaktadır. Ekstra sızma zeytinyağının besin özellikleri arasında tekli doymamış yağ asitleri (MUFA’lar) ve polifenoller yer alır. Her ikisi de Akdeniz diyetinin önemli yönlerindendir. Ekstra sızma zeytinyağının yağının yaklaşık %80’i MUFA’dır.

Limonun faydaları hakkında da çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır. Antik zamanlarda, Akdeniz bölgesinde yaşayan insanlar genellikle limon suyunu salata sosu olarak kullanırlardı. Sitrik asit, limonlara ekşi tadını verir, ancak aynı zamanda sağlıklı kalmanız için ihtiyaç duyduğunuz vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur. Limonlar ayrıca limonen adı verilen bir bileşik içerir; bu bileşik kanser hücrelerini öldürmeyi ve büyümelerini önlemeyi göstermiştir.

Bu Akdeniz içeceği sağlığınızı iyileştirmek için basit ve lezzetli bir yoldur. Sağlıklı bir yaşam tarzına adım atmak istiyorsanız, aç karnına bir kaşık zeytinyağına limon suyu karışımı eklemek kolay bir adım olabilir.

Besinler İçerir

Zeytinyağı ve limon suyu, sağlıklı cilt tonunu destekleyen diyet lifi, mineraller, vitaminler ve fitobesinlerin güçlü bir karışımını içerir. Limon suyundaki C vitamini özellikle güçlüdür çünkü yeni hücrelerin büyümesi için kolajen oluştuğu dokularımıza derinlemesine nüfuz edebilir. C vitamini ayrıca bu içecekte kolajen oluşumu ve kronik hastalıklara karşı koruma için de dahil edilmiştir. Limondaki tohumlar yutulduğunda bağırsak hareketlerini düzenlerken kansere karşı da koruma sağlayan zengin bir lif kaynağı sağlar. Bu karışımdaki yağ kolonu kaplar ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle ishal ve mide rahatsızlıkları için etkili bir tedavi olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zeytinyağı ve limon suyu C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlar, virüsler, mantarlar, bakteriler ve diğer yaygın hastalıklarla mücadele eder. Karışımdaki antioksidanlar da vücuttaki mutasyona uğramış hücreleri yok ederek hastalığa neden olan serbest radikalleri yok eder.

Cildi İyileştirir

Temiz cilt içeriden başlar. Zeytinyağı ve limon suyundaki oleik asit ve E vitamini güneş hasarına karşı korur, ciltte kolajen üretimini artırarak genç bir görünüm sağlar ve akneyi önlemeye yardımcı olur. Karışımdaki antioksidanlar vücudunuzdaki hücreleri detoksifiye eder ki bu da gözeneklerinizi sivilceye neden olan kir ve yağdan temizleyecektir. Limon suyundaki C vitamini de cildi sağlıklı bir parlaklık için aydınlatır. Zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri de cildin derinliklerine nüfuz ederek kolajen liflerini güçlendirerek kırışıklıkları azaltabilir.

İltihaplanmayı Önler

Zeytinyağı ve limon suyu artrit, astım, alerjiler, yüksek tansiyon, Crohn hastalığı, diyabet, migren, eklem ağrısı vb. gibi kronik durumlarda iltihaplanmayı azaltmak için etkilidir. Karışımdaki antioksidanlar eklem ve diğer dokulardaki şişmeye neden olan serbest radikallere karşı koruma sağlar.

Böbrek Taşı Riskini Azaltır

Zeytinyağı ve limon suyu içmek böbrek taşı riskini azaltabilir çünkü sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik eder. Bu karışım vücuttan atık ve toksinleri atarak böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur. Antioksidan özellikleri de böbreklerde kalsiyum birikimini önleyerek iltihaplanmayı azaltarak böbrek taşı gelişimine karşı koruma sağlar.

Enerji ve Ruh Halini Artırır

Zeytinyağı ve limon suyu enerji seviyelerini artırır ve metabolizmayı artırarak obeziteyi azaltır ve daha aktif bir yaşam tarzı için enerjiyi artırır. Bu iki bileşendeki tüm besinler de kronik yorgunluk sendromu ve depresyon belirtilerini azaltabilir. Zeytinyağı oleik asit içerir ki bu merkezi sinir sistemini uyarır.

Limon suyundaki C vitamini de depresyon, iltihaplanma ve yorgunluk belirtilerini azaltmaya yardımcı olmuştur.

Uzun Ömürlülüğü Artırır

Zeytinyağı ve limon suyu güçlü antioksidanlar içerir ki bu serbest radikallerle mücadele ederek vücuttaki hücrelere zarar verir ve kanser, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, kalp hastalığı, tip 2 diyabet mellitus ve obezite gibi kronik hastalıklara yol açar. Karışımdaki vitaminler ve mineraller de hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesine neden olan DNA hasarına karşı koruma sağlar.

Limon suyundaki antioksidanlar da karaciğer ve safra kesesini detoksifiye ederek vücudunuzdan toksinleri uzaklaştırır. Bu karışımın düzenli tüketimi vücuttaki kan akışını iyileştirerek kronik hastalıklara karşı koruma sağlayarak sağlığınızı artırabilir.

Zeytinyağı ve limon suyunun günlük tüketimi faydalı etkiler sağlayacaktır. Bu karışım düzenli olarak ılık suyla alındığında doğal bir müshil olarak işlev görebilir.

Zeytinyağı ve limon suyu içmenin sağlık yararlarından yararlanmak için en iyisi bu doğal ilacı sabahları aç karnına içmektir.

68 views0 comments

Comentarios


bottom of page